כוח מתפרץ – מה זה כוח מתפרץ ואיך לשפר אותו?

כוח מתפרץ זה היכולת לייצר מקסימום אנרגיה במקסימום מהירות. גלו איך לבנות כוח מתפרץ מטורף ולנצח את כל המתחרים שלכם.
שחקן כדורגל כוח מתפרץ
תוכן עניינים

  כל הזמן אנשים מדברים על כוח מתפרץ, אבל 95 אחוז מהאנשים לא באמת יודעים מה זה בכלל. בהמון סוגים שונים של ענפי ספורט תחרותי, המנצחים הגדולים הם אלו שהכוח מתפרץ שלהם הכי מפותח. במאמר הזה יש את כל מה שאתם צריכים לדעת. נסביר מה זה בכלל כוח המתפרץ, ממה הוא מורכב, ואיזה תרגילים משפרים אותו.

  גבר עושה ספרינט

  מה זה כוח מתפרץ?

  כוח מתפרץ זה היכולת של הגוף שלכם לייצר אנרגיה מקסימלית, בזמן מאוד קצר. כאשר אנחנו רוצים להשתמש בפרץ של אנרגיה, המוח מפעיל יחידות מוטוריות בעזרת מערכת העצבים, ואז השרירים מתכווצים במהירות ובתיאום בניהם.

  איזה ספורטאים צריכים כוח מתפרץ גבוהה במיוחד?

  ברוב סוגי הספורט, לאנשים שיש כוח המתפרץ גבוהה יש יתרון משמעותי. היתרון הזה יכול להיות ההבדל בין ספורטאי של מקום ראשון לספורטאי בינוני.

  • שחקני כדורגל – אצל כדורגלנים הכוח הזה בא לידי ביטוי בקפיצה לגובה, בספרינטים, בשינויי כיוון פתאומיים בריצה ויציאה לספרינט, בעוצמה של הבעיטות שלהם, בחטיפות ועוד. כשכריסטיאנו רונאלדו היה אחד השחקנים הכי אתלטיים, בגלל היכולת שלו לייצר כוח מתפרץ.
  • שחקני כדורסל – בכדורסל השחקנים חייבים לקפוץ לריבאונדים, הטבעות, ספרינטים, שינויי כיוון חדים בספרינט. פיתוח כוח נפץ יכול לשפר את הזריזות, קפיצה אנכית וביצועים כלליים על המגרש.
  • אמני לחימה – באומנויות לחימה הכוח מתפרץ בא לידי ביטוי ביכולת לייצר עוצמה באגרופים, בבעיטות חזקות, להתחמק ממכות ולהכניע את היריב.
  • שחקני טניס – שחקני טניס צריכים את הכוח הזה בהגשות עוצמתיות, עוצמת החבטות, שינויי כיוון מהירים, ספרינטים ועוד.

  יש עוד אינספור סוגי ספורט שחייבים לפתח כוח מתפרץ טוב, כמו קופצים לגובה, אתלטיקה קלה, כדורעף, מתעמלי מכשירים ועוד.

  שחקן כדורסל עם כוח מתפרץ

  המרכיבים של הכוח מתפרץ

  אלו הם המרכיבים העיקריים:

  • כוח מוחלט – כוח מוחלט זה היכולת לייצר מקסימום כוח, לדוגמא להרים כמה שיותר משקל בלחיצת חזה. בניית כוח מוחלט יעזור לכם להגדיל את העוצמה של הפרץ אנרגיה שאתם יכולים לייצר.
  • מהירות – יכולת של הגוף לייצר כוח במהירות וביעילות מקסימלית. שיפור המהירות יעזור לכם לייצר כוח בצורה מהירה ויעילה, עם מעט בזבוזי אנרגיה.
  • תגובה מהירה – היכולת להגיב במהירות לדברים שקורים בשטח. ככל שהתגובה שלכם תהיה מהירה יותר, כך הזמן מהרגע שקורה משהו, עד שאתם מתחילים לפעול יפחת.
  • טכניקה – שליטה בטכניקה של מה שאתם רוצים לעשות, תייעל את התהליך של יצירת כוח בגוף ותגרום לפחות בזבוזי אנרגיה. גם ספורטאים ברמות הכי גבוהות תמיד עושים אימוני טכניקה, כי תמיד אפשר להשתפר בתחום הזה.
  • שרירי ליבה חזקים – שרירי בטן וגב תחתון חזקים יתנו לכם בסיס חזק ויציב להפקת אנרגיה, והעברתו בין הפלג גוף עליון לתחתון.
  אמן לחימה משפר כוח מתפרץ

  איך לשפר כוח מתפרץ?

  רוב האנשים והמאמנים לא באמת יודעים איך לשפר את כוח מתפרץ. ברוב הפעמים הכוונה שלהם נכונה, אבל הם מפספסים את המטרה. הם עושים את תרגילים הנכונים, אבל עושים אותם לאורך זמן, ואז הם עובדים על סיבולת שריר. לדוגמא במקום לעשות סטים של קפיצה אחת או שתיים חזקות, הם עושים 10+ קפיצות ברצף, ואז הם עובדים כבר על סיבולת שריר.

  כדי להתאמן בצורה נכונה על הכוח המתפרץ, קודם כל צריך להבין באיזה ספורט אתם עוסקים. לאחר מכן צריך לבחור את התרגילים. חלק מהתרגילים, הם תרגילים שמתאימים לכולם וחלק יתאימו לסוג ספורט שלכם. לדוגמא מתאגרפים – יתמקדו בסשנים קצרים של אגרופים חזקים ומהירים. וכדורסלנים וכדורגלנים יתמקדו בקפיצות, ספרינטים ושינויי כיוון.

  אישה קופצת לגובה

  תרגילים לשיפור הכוח מתפרץ

  אתם צריכים לדעת לבחור בצורה נכונה את התרגילים, ולהתאים את האימון אל המטרות שלכם. יש המון תרגילים לבניית כוח מתפרץ שעובדים על חלקים מסוימים בגוף וברמות קושי שונות.

  קפיצה לגובה

  בתרגיל הזה אתם פשוט צריכים לקפוץ במקום הכי גבוהה שאתם יכולים. זה תרגיל מעולה לכדורגלנים וכדורסלנים, שיעזור לכם להגדיל את הגובה שאתם יכולים לקפוץ אליו.

  ספרינט בעלייה

  התרגיל הזה פחות מתאים למתאמנים מתחילים, כי מצריך טכניקה וכושר גופני טוב. כמו שאפשר להבין בתרגיל הזה עושים ספרינט בעלייה, אבל העלייה צריכה להיות רצינית. המטרה שלה התרגיל זה להשתמש בכמה שיותר אנרגיה בזמן קצר יותר מספרינט רגיל. אתם צריכים לשאוף לכך שהתרגיל יהיה קצר בטווח של 10 שניות, ואפילו פחות.

  אגרוף בשק

  תרגיל נוסף מעולה לשיפור כוח מתפרץ, זה לעשות סשנים קצרים של 10-15 שניות באגרוף על שק. במהלך ה- 10-15 שניות האלו, אתם מנסים להוציא את כל האנרגיה שאתם יכולים. זה תרגיל מעולה לבניית כוח מתפרץ בפלג גוף עליון.

  שכיבות סמיכה עם מחיאת כף

  זה תרגיל מעולה לפלג גוף עליון. בוריאציה הזו מוחאים כף בכל חזקה. לאחר הירידה עוצרים לשנייה למטה. לאחר מכן דוחפים את הפלג גוף עליון בכל הכוח למעלה ומוחאים כף עם הידיים.

  גבר מראה מה זה כוח מתפרץ

  שורה תחתונה

  בהמון סוגי ספורט שונים, הכוח מתפרץ הוא מה שמבדיל בין ספורטאי בינוני למצוין. הוא מרכיב חשוב בפיתוח האתלטיות שלכם. אם תפתחו כוח מתפרץ טוב, אתם תשפרו את הספרינטים, הקפיצות, הזריקות, הבעיטות וכל תנועה שמצריכה פרץ מהיר של אנרגיה.

  לבנות תוכנית אימונים לעבודה על כוח מתפרץ זה לא פשוט, מכיוון שזה מאוד אינדיבידואלי. כל ספורטאי צריך להתאים את התוכנית בהתאם למטרות שלו. אם אתם רוצים להשתפר במשהו מסוים, תתאימו את התרגילים למטרה הזו.

  אתם יכולים להתייעץ עם איש מקצוע טוב, וכך אתם תימנעו מהמון טעויות ותשיגו תוצאות בצורה הרבה יותר מהירה. המהירות של התוצאות חשובה במיוחד לספורטאים מקצועיים, כי כך אתם תעקפו את הספורטאים האחרים ותנצחו אותם.

  לשיתוף הכתבה:

  כתבות נוספות

  המידע בדף ובאתר זה נועד לספק אינפורמציה כללית בלבד. התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה בתחום מסוים או קבלת חוות דעת רפואית.

  התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

  הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

  יצירת חשבון מהווה הסכמה לתקנון ומדיניות פרטיות.

  התחברות בעזרת טופס

  התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

  הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

  ההרשמה אומרת שאתם מסכימים לתקנון ומדיניות פרטיות של האתר.

  התחברות בעזרת טופס

  דילוג לתוכן