4 סוגי כוח שיש לשרירים שלנו, ואיך לשפר כל אחד!

כדי לתכנן תוכנית אימונים טובה, אתם חייבים לדעת את סוגי הכוח של השרירים: כוח מוחלט, כוח יחסי, סיבולת כוח וכוח מתפרץ.
תוכן עניינים

  אחת המטרות העיקריות של כל מי שמתחיל זה להתחזק, אבל הרבה אנשים מבינים בכלל את המושג "כוח". לרוב מקשרים כוח למסת שריר או ליכולת להרים משקלים כבדים, עם זאת המושג "כוח" יותר מורכב מכך. כשאתם איזה סוגי כוח, אתם תוכלו לתכנן תוכנית אימונים שתתאים למטרה שלכם.

  במאמר הזה, נחקור ארבעה סוגי הכוח העיקריים של השרירים שלנו:

  • כוח מוחלט
  • כוח יחסי
  • סיבולת כוח
  • כוח מתפרץ

  זה מאוד חשוב להבין את הסוגים האלו, כדי להבין איך לבחור ולהתאים תוכנית אימונים במיוחד למטרות שלכם. אז קדימה בואו נתחיל.

  אישה עושה אוברהד פרס בתוכנית אימונים SS

  כוח מוחלט

  המושג הזה מתייחס לכוח המרבי שאתם מסוגלים לייצר, בלי להתחשב במשקל גוף. את הכוח המוחלט אפשר למדוד ביעילות בתרגילים כמו סקוואט, דדליפט ובנץ פרס.

  יש קשר הדוק בין הכוח המוחלט למשקל גוף שלכם. לאנשים עם משקל גוף גבוהה, יש יתרון בכוח המוחלט. ככל שהמשקל שלכם יהיה גבוהה יותר, כך אתם תוכלו לייצר יותר עוצמה מוחלטת, ולהרים משקלים כבדים יותר.

  באופן כללי למרימי משקולות מקצועיים (פאוורליפטינג) יש את הכוח המוחלט הכי גבוהה. אפשר להתמקד בסוג הזה בעזרת תוכניות אימונים מיוחדות לכוח כמו:

  סוג כוח מוחלט בנץ פרס

  כוח יחסי

  המושג הזה זה הכוח של אדם ביחס למשקל גוף שלו. הכוח מייצג את הכוח להזיז את הגוף שלכם במרחב. אם תשפרו את היכולת של המערכת העצבים ואת הכוח של השרירים, תוך כדי שמירה על משקל גוף, הכוח היחסי שלכם יגדל.

  אפשר למדוד את הכוח היחסי בעזרת תרגילי משקל גוף כמו: מתח, שכיבות סמיכה, מקבילים ועוד. באלמנט כוח הזה, לאנשים רזים יש יתרון. לאדם ששוקל 60 קילו יהיה הרבה יותר קל להגיע ל-10 חזרות, מאשר אדם ששוקל 120 קילו.

  הספורטאים הכי חזקים באלמנט הזה, הם מתעמלי מכשירים ומתחרי נינג'ה.

  סיבולת כוח

  סיבולת כוח זה היכולת של השרירים לייצר כוח לאורך זמן. בסיבולת כוח מעמיסים על השרירים משקל בינוניים לאורך זמן. לדוגמא אימון משקולות בנפח גבוהה. האימונים שמתמקדים בסיבולת שריר הם בעצם אימונים שמתמקדים בהיפרטרופיה ובהשגת פאמפ חזק מאוד.

  למפתחי גוף מקצועיים יש סיבולת שריר מאוד גבוהה. אולי הם לא יצליחו להרים אותם משקלים כמו מרימי משקולות, אבל הם יצליחו לעשות אימונים עם יותר סטים וחזרות מהם הצורה משמעותית.

  חשוב לציין שסיבולת כוח זה לא סיבולת אירובית. המון אנשים מתבלבלים בניהם. פעילות אירובית זה פעילות ארוכה מאוד שמתייחסת ליכולת של הגוף לייצר אנרגיה מחמצן, כמו בריצה.

  אימון יד קדמית כפיפות מרפקים עם מוט

  כוח מתפרץ

  היכולת לייצר מקסימום כוח בזמן קצר מאוד. במהלך תנועות שמצריכות כוח מתפרץ, השרירים מתכווצים במהירות ובסנכרון בניהם, כאשר המוח מפעיל את היחידות המוטוריות. התהליך הזה גורם לשחרור מהיר של פרץ אנרגיה שמאפשרת לכם לעשות תנועות מתפרצות כמו קפיצה, בעיטה, זריקה, ספרינט ועוד.

  כוח מתפרץ זה כוח שחשוב מאוד כמעט לכל הספורטאים המקצועניים. הוא חשוב מאוד לשחקני כדורגל שצריכים לבעוט בכדור ולעשות ספרינטים. בנוסף חשוב לשחקני כדורסל, שצריכים לקפוץ ולעשות ספרינטים. כוח מתפרץ חשוב מאוד גם למתאגרפים, קופצים לגובה, ועוד ועוד.

  לספורטאים תחרותיים שמפתחים כוח מתפרץ יש יתרון עצום על ספורטאים אחרים. עם זאת רוב האנשים והמאמנים לא יודעים לשפר את העוצמה המתפרצת בצורה נכונה. לרוב הם נותנים תרגילים נכונים, אבל לאורך זמן. לדוגמא במקום לעשות סטים קפיצה אחת או שתיים חזקות, הם עושים 10+ קפיצות, ואז הם עובדים כבר על סיבולת שריר.

  סוג כוח מתפרץ גבר עושה ספרינט

  שורה תחתונה

  במאמר זה, הסברנו על 4 האלמנטים העיקריים של הכוח של השרירים שלנו שהם כוח, מוחלט, יחסי, מתפרץ וסיבולת כוח. על ידי הבנה של האלמנטים האלו, אתם יכולים לדעת איך לתכנן את התוכנית אימונים שלכם בהתאם למטרה הספציפית שלכם.

  כדי להשיג את התוצאה הכי טובה, כדאי לכם להבין באיזה סוג של עוצמה אתם רוצים להתמקד. אם המטרה שלכם זה להרים את המקסימום משקל, אז תתמקדו הסוג המוחלט. אם אתם כדורגלנים או ספורטאים, עדיף לכם להתמקד בעוצמה מתפרצת.

  לרוב אנשים רוצים להתמקד באלמנט אחד של כוח. עם זאת חשוב שתדעו, שכדאי לכם לפעמים לעבוד גם על סוגים אחרים. שיפור באלמנט אחד יעזור לכם לבנות גם אלמנט אחר.

  לדוגמא, אם אתם תשפרו את הכוח המוחלט שלכם, כך גם הכוח המתפרץ ישתפר. מידי פעם תעשו תרגילים שמתמקדים בסוג כוח אחר. הדבר הזה יעזור בהתקדמות, ויעזור בשיפור האלמנטים האחרים שיגרמו לגוף שלכם להיות יותר מאוזן, אתלטי וחזק.

  לשיתוף הכתבה:

  כתבות נוספות

  המידע בדף ובאתר זה נועד לספק אינפורמציה כללית בלבד. התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה בתחום מסוים או קבלת חוות דעת רפואית.

  התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

  הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

  יצירת חשבון מהווה הסכמה לתקנון ומדיניות פרטיות.

  התחברות בעזרת טופס

  התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

  הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

  ההרשמה אומרת שאתם מסכימים לתקנון ומדיניות פרטיות של האתר.

  התחברות בעזרת טופס

  דילוג לתוכן