מה זה קואורדינציה? ולמה היא כל כך חשובה?

קואורדינציה היא היכולת לשלב מספר פעולות באופן מדויק, יעיל ומהיר למטרה מסוימת. היא יכולת חשובה מאוד לספורטאים, וכן אפשר לשפר אותה.
קואורדינציה

כשמדברים על תרגילים פונקציונליים שעובדים על שיווי משקל וקואורדינציה, ישר חושבים על אימונים לילדים, מבוגרים או אנשים שצריכים שיקום. זה נכון שהם מעולים עבורם, אבל קואורדינציה טובה חשובה לכל אדם במיוחד אם הוא ספורטאי. במאמר הבא נבין מה זה קואורדינציה ואיך אפשר לשפר אותה.

קואורדינציה בכדורגל

מה זה קואורדינציה?

קואורדינציה זה היכולת לשלב פעולות ותנועות, כדי להשיג מטרה ספציפית. אנשים בעלי קואורדינציה טובה יכולים לעשות פעולות מורכבות בצורה אפקטיבית מאוד, לדוגמא: להקפיץ כדור או לחבוט בכדור. הקואורדינציה טובה חשובה מאוד לספורטאים, כי היא יכולה להשפיע על הביצועים הספורטיביים שלהם. זאת הסיבה שספורטאים מקצועיים עושים אימונים מיוחדים רק בשביל לשפר את האלמנט הזה בגוף שלהם.

לרוב מחלקים את הקואורדינציה ל3:

  • מוטוריקה עדינה : תנועות ופעולות עדינות ומדויקות, כמו כתיבה, נגינה או ציור.
  • מוטוריקה גסה: תנועות מתואמת של שרירים גדולים, כמו הרגליים או הידיים. לדוגמא: ריצה, הרמת משקולות, כדורגל וכדומה.
  • מיומנויות עין-יד-רגל: היכולת של העיניים לעבד מידע חזותי במהירות ולגרום לחלק בגוף לבצע משימה, כמו לתפוס כדור.
מה זה קואורדינציה

היתרונות של קואורדינציה טובה

שיפור ביצועים ספורטיביים

שיפור הקואורדינציה יכול לעזור לספורטאים לעשות פעולות בצורה מדויקת ויעילה יותר. כמעט בכל סוגי הספורט יש למיומנות הזו חלק משמעותי מההצלחה בספורט. לדוגמא באומנויות לחימה, להצליח להתחמק ממכות, או בכדורגל לשלוט בכדור ואפילו בטכניקה של תרגילי משקולות.

הפחתת הסיכון לפציעות

לספורטאים שיש קואורדינציה טובה יש סיכוי נמוך יותר לעשות טעויות ולהיפצע. הם יצליחו להימנע מטעויות בטכניקות או לנחות ולהתחמק מנפילות בצורה יעילה יותר.

שיפור במיומנויות רבות כמו שיווי משקל, תזמון, זמן תגובה וקריאת הסביבה:

קואורדינציה טובה מורכבת מהמון מרכיבים. תרגול בצורה נכונה יכול לעזור לספורטאים לפתח את השליטה על הגוף שלהם, את שיווי משקל, זריזות וזמן תגובה. לכל האלמנטים האלה יש מרכיב קריטי בהצלחה של ספורטאים.

שיפור מיומנויות

מרכיבים מרכזיים של קואורדינציה בספורט

קואורדינציה טובה מורכבת ממספר מרכיבים מרכזיים, כמו שיווי משקל, תזמון, זמן תגובה וקריאת הסביבה.

שיווי משקל זה בעצם היכולת לשמור על יציבות ושליטה על הגוף במצבים מסובכים. תזמון מתייחס ליכולת לשלב מספר תנועות בו זמנית בזמן הנכון. זמן תגובה זה היכולת להגיב לגירויים חיצוניים, כמו תפיסת כדור. קריאת הסביבה מתייחסת ליכולת להבין איפה נמצאים האנשים האחרים, ולהגיב לתנועות שלהם.

שיפור קואורדינציה בספורט

כדי להשיג קואורדינציה טובה, אתם צריכים לבנות את היכולות האלו בעזרת תרגול ואימונים. כדי לתכנן אימון טוב אתם צריכים לבנות אותו כך שתעבדו על המיומנויות שרלוונטיות לסוג ספורט שאתם עושים.

חשוב שהאימון שלכם יהיה בנוי בהתאם לספורט שבו אתם עוסקים. לדוגמא, אם אתם כדורגלנים, אתם יכולים להקפיץ פעם אחת בכל רגל תוך כדי הליכה. כמובן שככל שהרמה שלכם גבוהה יותר, תגדילו את הרמת קושי.

תרגול ואימונים הם המפתח לבניית המיומנויות האלו. האימונים עוזרים לבנות מיומנויות וזיכרון שרירים לתנועות ופעולות מסוימות.

בנוסף לכך, לתזונה נכונה ומנוחה מספקת יש תפקיד חשוב בשיפור המיומנויות האלו. תזונה נכונה ומנוחה מספקת יעזרו לכם להוציא את המרב מהגוף שלכם.

תוכנית אימונים ABC תכנון

תרגילים לשיפור קואורדינציה

יש המון תרגילים שיכולים לעזור לכם לשפר את קואורדינציה. עם זאת אתם צריכים לבחור את התרגילים שיתאימו למטרות שלכם.

קפיצה בחבל

יש סיבה לכך שמתאגרפים וספורטאים שעוסקים באומנויות לחימה קופצים כל כך הרבה בחבל. הקפיצה בחבל עוזרת לסנכרן את התנועות של הידיים, הרגליים והעיניים בו זמנית. זה עוזר להם לשפר את הזמן התגובה שלהם, הזריזות ועל הדרך גם לעשות אימון אירובי מעולה ולשרוף המון קלוריות.

הקפצת כדור עם הרגליים

הקפצת כדור מעולה לשיפור קואורדינציה ברגליים, את זמן התגובה בין העיניים לרגליים, את היציבות ושיווי המשקל. אם להקפיץ את הכדור זה לא משהו שמאתגר אתכם, תעלו את רמת הקושי. תנסו להקפיץ עם הראש, להקפיץ בהליכה, עם הברכיים ועוד.

לאנגים בהליכה

לאנגים זה תרגיל כושר לפלג גוף תחתון. הלאנגים הם תרגיל מצוין לשיפור השיווי משקל והיציבות. בנוסף לכך הם מעולים עבור אנשים שרוצים לפתח מסת שריר וכוח בשרירי הרגליים.

אתם יכולים לעשות את התרגיל הזה עם משקל גוף, משקולות ומוט.

ג'אגלינג

זה אולי אחד מתרגילי הקואורדינציה הנפוצים ביותר שיש. ג'אגלינג זה בעצם להקפיץ כמה כדורים בעזרת הידיים בו זמנית. הוא עובד על מיומנות עין-יד בצורה הטהורה ביותר שלה. בנוסף לכך זאת זה טריק נחמד להשוויץ בו.

שורה תחתונה

לקואורדינציה טובה יש משמעות קריטית בשיפור ביצועי ספורט, היא יכולה להיות ההבדל בין ניצחון להספד. היא מאפשרת לספורטאים לעשות פעולות בצורה הרבה יותר יעילה, מהירה ומוצלחת. עבודה על הקואורדינציה יכול לשפר לכם את זמן התגובה, שיווי המשקל והיציבות, שש להם חשיבות גדולה בסוגי ספורט, מכדורסל ועד התעמלות.

אתם יכולים לעבוד ולשפר את הקואורדינציה בעזרת תרגילים מגוונים. עם זאת כדאי לכם לבחור תרגילים שיעבדו על מה שאתם רוצים להשתפר בו. לדוגמא אם אתם כדורגלנים תתמקדו בזמן תגובה ובשיפור המיומנויות ברגליים.

לשיתוף הכתבה:

כתבות נוספות

המידע בדף ובאתר זה נועד לספק אינפורמציה כללית בלבד. התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה בתחום מסוים או קבלת חוות דעת רפואית.

התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

יצירת חשבון מהווה הסכמה לתקנון ומדיניות פרטיות.

התחברות בעזרת טופס

התחברות/הרשמה מהירה בעזרת מייל

הירשמו במהירות, ותיהנו מכל התוכן של האתר בחינם!

ההרשמה אומרת שאתם מסכימים לתקנון ומדיניות פרטיות של האתר.

התחברות בעזרת טופס

דילוג לתוכן